Ubuntu, artık Windows Store’dan indirilebilir hale geldi

Date:

Ubuntu’yu Windows Store’dan nasıl indirebiliriz?

Öncelikle, Ubuntu nedir? Sorusu ile haberimize başlayalım. Ubuntu, Linux çekirdeğini temel alarak geliştirilen açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. İşletim sisteminin, masaüstü, sunucu ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilen türevleri mevcuttur. İlk masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlamıştır ve günümüzde kırk milyonu aşkın kullanıcı sayısı ile dünya çapında en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Ubuntu sözcüğünün anlamı ise, Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelmektedir. Gelelim asıl haberimize, Ubuntu’yu Windows Store’dan indirilebilir hale geldiğini açıkladı.

Ubuntu’yu Windows Store’dan nasıl indirebiliriz?

[irp posts=”20913″ name=”İki büyük dev; Spotify ve Sony Music büyük bir anlaşma yaptı”]

Bildiğiniz üzere, dünyadaki en büyük işletim sistemlerinden biri de Windows’tur. Fakat, Windows büyük bir karar vererek aralarındaki rekabete rağmen, Windows 10’da Ubuntu’ya yerel destek sağlayarak büyük bir adım atmıştı. Ve, Windows şimdi de, Ubuntu’yu Windows Store’ye taşıdı. Böylelikle, Linux OS kurmak istediğiniz zaman uygulama indirir gibi direk olarak indirebileceksiniz. Peki, kullanıcılar Ubuntu’yu kurmak için ne yapacak? Gelin bu adımlara birlikte göz gezdirelim.

İlk olarak, eğer Ubuntu’yu indirmek istiyorsanız, Windows Insider programına katılmak gerekiyor. Bu program olmadan Ubuntu’yu Windows 10 üzerinden kuramıyorsunuz. Daha sonra ise, ayarlardan Linux için Windows Alt Sistem ayarını açmamız gerekiyor. Bunun için de, başlat bölümüne Windows özelliklerini aç ya da kapat yazmanız ve Linux için Windows Alt Sistem ayarını açmamız gerekiyor. Ve, tüm bu adımları tamamladıktan sonra, Windows Store’ye girerek Ubuntu işletim sistemini indirebilirsiniz.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...