Ubuntu, artık Windows Store’dan indirilebilir hale geldi

Ubuntu’yu Windows Store’dan nasıl indirebiliriz?

Öncelikle, Ubuntu nedir? Sorusu ile haberimize başlayalım. Ubuntu, Linux çekirdeğini temel alarak geliştirilen açık kaynak kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir. İşletim sisteminin, masaüstü, sunucu ve akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirilen türevleri mevcuttur. İlk masaüstü sürümü Ekim 2004’te yayınlamıştır ve günümüzde kırk milyonu aşkın kullanıcı sayısı ile dünya çapında en yaygın kullanılan masaüstü Linux dağıtımı konumundadır. Ubuntu sözcüğünün anlamı ise, Zulu dilinde “insanlık” anlamına gelmektedir. Gelelim asıl haberimize, Ubuntu’yu Windows Store’dan indirilebilir hale geldiğini açıkladı.

Ubuntu’yu Windows Store’dan nasıl indirebiliriz?

OKU ►  İki büyük dev; Spotify ve Sony Music büyük bir anlaşma yaptı

Bildiğiniz üzere, dünyadaki en büyük işletim sistemlerinden biri de Windows’tur. Fakat, Windows büyük bir karar vererek aralarındaki rekabete rağmen, Windows 10’da Ubuntu’ya yerel destek sağlayarak büyük bir adım atmıştı. Ve, Windows şimdi de, Ubuntu’yu Windows Store’ye taşıdı. Böylelikle, Linux OS kurmak istediğiniz zaman uygulama indirir gibi direk olarak indirebileceksiniz. Peki, kullanıcılar Ubuntu’yu kurmak için ne yapacak? Gelin bu adımlara birlikte göz gezdirelim.

İlk olarak, eğer Ubuntu’yu indirmek istiyorsanız, Windows Insider programına katılmak gerekiyor. Bu program olmadan Ubuntu’yu Windows 10 üzerinden kuramıyorsunuz. Daha sonra ise, ayarlardan Linux için Windows Alt Sistem ayarını açmamız gerekiyor. Bunun için de, başlat bölümüne Windows özelliklerini aç ya da kapat yazmanız ve Linux için Windows Alt Sistem ayarını açmamız gerekiyor. Ve, tüm bu adımları tamamladıktan sonra, Windows Store’ye girerek Ubuntu işletim sistemini indirebilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox