Peki ya sizin için iyi olan hangisi?

Peki ya sizin için iyi olan hangisi?

Tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan? Bu soru çocukluğunuzu zehir etti değil mi? Bizim oyumuz yumurtadan yana. Yumurta ile ilgili bu zamana kadar yüzlerce görüş ortaya atılmış, yüzlercesi de çürütülmüştür. Bazıları yumurtanın sarısının alerjenler içerdiğini söylerken, bir diğer kesim ise beyazının yetersiz besin değeri içerdiğini söylemiştir. Peki ya sizin için iyi olan hangisi? Yumurtanın beyazı mı sarısı mı?Peki ya sizin için iyi olan hangisi?

OKU ►  Kalp hastalığını önlemeye yardımcı olan kolesterol düşürücü jab

Yumurta, az kaloriye sahip olması, eksiksiz ve yüksek kalitede proteinin mükemmel bir bileşimi olarak besin kaynaklarımız arasında yer almaktadır. Son dönemde GDO ile pek çok şaibeli durum içerisinde adı geçiyor olsa da hala oldukça doğru bir besin kaynağı. Ortalama büyüklükte bir yumurta sadece -68 kaloride 5.5 gram- protein ihtiva eder. Yumurtalar vücudumuz için oldukça önemli olan kolin maddesini içerir. Özellikle de bedenlerimiz bu maddeyi yeterince üretemez. Gereken miktarda kolin olmadan, başka bir temel besin olan folik aside de sahip olamazsınız.
OKU ►  Güneş sistemi dışındaki gezegende su bulundu

Hadi hem yumurtanın sarısına hem de beyazına bir göz atalım.

Yumurta beyazı
Yumurta akları düşük kalorili, yağsız yiyeceklerdir. Bunlar, yumurta proteininin büyük bir kısmını içerirler. Yumurta beyazı yaklaşık 4 gram protein içerir, 55 mg sodyum sadece 17 kaloridir. Tek bir yumurta akı, 1.3 mikrogram folat, 6.6 mcg selenyum, 2.3 mg kalsiyum, 3.6 mg magnezyum ve 4.9 mg fosfor ve 53.8 mg potasyum da sunar.
Yumurta sarısı
Doğrudur, yumurta sarısı, yumurtanın kolesterolünü, yağını ve doymuş yağını taşır. Bununla birlikte, sıklıkla göz ardı edilen şey, yağda çözünen vitaminler, esansiyel yağ asitleri ve diğer besin maddeleriyle birlikte gelen birçok besin maddesini bulundurmasıdır. Bir yumurta sarısının yaklaşık 55 kalorisi, 4.5 gram toplam yağ ve 1.6 gram doymuş yağ, 210 mg kolestrol, 8 mg sodyum ve 2.7 gram protein içerir.

OKU ►  10 yıldan beri kahvaltı yapmayan kadının midesinden 200 taş çıktı!
Peki ya sizin için iyi olan hangisi?
OKU ►  Duolingo 'premium üyelik' uygulamasına adım atıyor

İlginçtır ki yıllar içinde yumurtanın en iyi kısmı ile ilgili farklı tavsiyeler yer aldı. Yeni araştırmalar, önceki düşüncelerin aksine, yumurtaların ılımlı tüketiminin kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteriyor. Aslında, son çalışmalar, günde iki yumurtanın düzenli olarak tüketilmesinin, kişinin lipid profilini etkilemediğini tersine bu değerlerini düzelteceğini göstermiştir.

Araştırmalar, eğer koroner arter hastalığı geçiriyorsanız veya yüksek kolesterol gibi kalp sağlığı sorunlarınız varsa kolesterol alımınızı sınırlamanızdan yanadır. Genellikle yüksek yağ ve yüksek doymuş yağlı gıdalar da kolesterolünüzün yükselmesine sebep olacaktır. Bizim sizlere beyazını ya da sarısını tüketin gibi bir tavsiyemiz olamaz. Ancak ihtiva ettiği besin ögeleri olmazsa olmaz bu besini tüketmeniz gerektiğini söylüyor. Sağlıkla kalın.

OKU ►  Araştırmacılar çöpten batarya ürettiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here