Gençleri okula kazandırmanın Avrupai yolu

Gençlerin okula devam etmelerini sağlayacak yeni taktikler

18-24 yaşlarındaki çok sayıda Avrupalı genç, ‘okulu erken bırakıyor’! Zorunlu eğitim almadan önce okulu bırakıyorlar ya da bir üst orta öğretimde eşdeğer bir nitelik kazanamıyorlar. Herkesin mutlaka ufakta olsa bir bilgisi vardır Avrupa’nın eğitim sistemi ile ilgili. Çocukları yeteneklerine ve başarılarına göre sınıflandıran bir tür sistemleri bulunuyor. Ancak verilere bakılacak olursa, dahiyane olarak görülen bu sistemleri gençlerin öğrenimlerini tamamlamadan okulu bırakıyor olmaları biraz insanı şüpheye düşürebiliyor. Gençlerin okula devam etmelerini sağlayacak yeni taktikler: Neyse ki, okuldan erken ayrılanlar için bir fikir ve kayna sağlayabilecek bazı büyük Erasmus + projeleri var. Ve bu sistem (Erasmus), AB tarafından hibelendirilmekte, ülkemizde de yılda pek çok üniversite ve lise öğrencisi bu programa dahil olmaktadır. Ayrıca öğrencilerin yanı sıra eğitimci ve akademisyenlere yönelik programlar da düzenlenmektedir. 

OKU ►  Aselsan soğutmalı arayıcı başlık üretti

AB, gençlerin okuldan erken ayrılma durumunu (ESL) 2020’ye kadar %10’un altına çekmeyi hedeflemektedir. Hemen hemen tüm üye devletler son 10 yıl içinde oranlarını düşürmüş ve 2016’da yüzde 10,7’ye yükselmiştir. Aslına bakıldığında okuyan nüfusları ve kendi nüfusları oranlandığında yüzde 10’lar oldukça büyük bir rakam!Gençlerin okula devam etmelerini sağlayacak yeni taktikler

Bununla birlikte, son bir yılda, karşılaştırma ölçütlerini karşılama yönündeki ilerleme yavaş olmuştur. Belli bölgelerdeki okulu erken bırakmanın azaltılması veya hayata 1-0 yenik başlamış öğrenci grupları için halen yapılması gereken oldukça fazla şey var.
AB düzeyinde yapılan çalışmaların ardından, tüm okulun sorunun üstesinden gelebileceğine ilişkin son politika mesajları üzerine NESET II bir rapor yayınladı. Raporda “Okullar ve okullardaki kapsayıcı sistemler için yapısal göstergeler” konusu işlendi.

OKU ►  Üniversite tercihlerinizi yapmadan önce mutlaka okuyun!

Stratejik politika ve uygulamaları, daha destekleyici nitelikli öğrenme ortamları oluşturmak, okulları ve derslikleri sıcak bir ortam haline getirerek bakım yapmak ve ayrımcılığı önleme konularında çeşitli konularda bilgilendirir. Bu bağlamda, Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde son derece başarılı sonuçlar sergileyen son okul eğitim projeleri arasında 20 başarı hikayesi seçti. Bazıları ESL ile mücadele etmek için farklı yöntemler denedi.

Seçilmiş 2 başarı örneği:

Okul ve İş projesi, öğrencilerin okulda kalma ve girişimci ruhunu güçlendirme motivasyonunu desteklemek için okullar ve iş dünyası arasında bir sinerji oluşturdu. Gençlerin okul ile aralarında bir amaç araç bağlantısı kurdu.

OKU ►  Dil öğrenmek istiyorsunuz ama zamanınız mı yok?

ESL – İzleme ve önleme çözümleri, ortak ülkelerdeki (Polonya, İtalya ve Birleşik Krallık) ESL izleme sistemlerini analiz etti, iyi uygulamalar tespit etti ve ESL ile mücadele etmek için öneriler hazırladı.Gençlerin okula devam etmelerini sağlayacak yeni taktikler
Sonunda, Avrupa Komisyonu yeni bir bildiri yayınladı: Erasmus + projeleri tarafından üretilen faydalı kaynakları bir araya getiren ve;

Okuldan erken ayrılma nedenlerini belirleme ve çözme
Okuldan erken ayrılmayı önleme yaklaşımları
Öğretmenler için eğitim modülleri ve kursları
Okuldan erken ayrılanlar için ikinci şans fırsatları sağlamak gibi oldukça yapıcı yaklaşımlar getirdi.

Bu bildiride yer alan birçok yönergeyi, iyi düşünülmüş uygulamaları, müfredatı kullanabilir ve onlardan ilham almak için ilk adımı atabilirsiniz. Bunun için Erasmus ya da diğer programları araştırmanız sizin için faydalı olabilir. Eğitiminiz ve iş yaşamınız için okulu bırakmak çözüm değil düğüm olabilir. Bu yüzden yurt dışında oluşturulan bu imkanları değerlendirebilirsiniz.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox