iOS 11’de kullanılmayan uygulamalar kaldırıldığında veriler silinmeyecek

Şu anda iPhone’unuzda veya iPad’inizde var olan uygulamaların kaçını düzenli olarak kullanıyorsunuz?

Kaybetmek istemediğiniz verilere sahip oldukları için hala cihazınızda yüklü olan birkaç tane uygulama vardır. Apple bu derde bir çare buldu ve iOS 11’e verilerinizi barındıran uygulamaları sildiğiniz zaman uygulamaların ayarları da dahil olmak üzere verilerinizi saklanacağı bir özellik getiriyor.  Telefonunda sürekli depolama alanı ile uğraşanlar için harika bir haber.

iPhone’unuzun ayarlar bölümündeki “Saklama alanı ve iCloud kullanımı” seçeneği iOS’de “iPhone Depolama Alanı” olarak yeniden adlandırılacak. (iPad’lerde muhtemelen “iPad Depolama Alanı” ismi verilecek.) Bu menüde “Kullanılmayan Uygulamaları Kaldır” seçeneği bulunuyor ve isteğe bağlı olarak etkinleştirilebiliyor. Bu seçeneğin menü açıklamasında kullanılmayan uygulamalar otomatik olarak kaldırıldığında belgelerin ve verilerin kaydedileceğini yazıyor.

Şu anda iPhone’unuzda veya iPad’inizde var olan uygulamaların kaçını düzenli olarak kullanıyorsunuz?

Apple’ın sizin için bunu otomatik ayarlamasını istemiyorsanız uygulamaları kendiniz de seçebilirsiniz. Uygulamanın kullandığı saklama alanı boşaltılacak fakat uygulamanın verilerini saklamaya devam edecek. Uygulamayı yeniden yüklediğinizde verileriniz ve ayarlarınızı geri yüklenecek ve eskisi gibi kullanmaya devam edeceksiniz.

OKU ►  Siz siz olun, 2018'den önce Bluetooth cihaz almayın!

Şu anda iPhone’unuzda veya iPad’inizde var olan uygulamaların kaçını düzenli olarak kullanıyorsunuz?

Google Drive, Facebook ve Twitter gibi birçok uygulama verileri bulutta depolanabildiği için bunları kaldırmak ve geri yüklemek zaten çok kolay. Ancak oyunlar gibi uygulamaları kaldırdığınızda veriler de silinmiş oluyordu. Bu özellik sayesinde depolama sorunu yaşayanlar ardık uygulama kaldırırken rahat bir nefes alacak. Bu özellik gerçekten de istemediğimiz ama içinde tutmamız gereken verilerin olduğu uygulamaları telefonumuzda veya iPad’imizde tutma alışkanlığımıza bir son verecek.

OKU ►  NASA’ya 12 yeni astronot seçildi

Apple WWDC 2017 etkinliği ile birlikte getirdiği yenilikler hayatımızı daha da kolaylaştıracak.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox