Kablosuz 5G kullanan ‘Akıllı Bandajlarla’ uzaktan tedavi olun

5G teknolojisi telefonunuzdan önce sargı bezinize mi geliyor?

Hiç kimse sakatlanmayı veya yaralanmayı istemez. Ama bazen bir anlık dalgınlık sonucunda yaşadığımız bir kaza neticesinde kendimizi hastanenin acil servisinde pansuman olurken bulabiliyoruz. Peki bu bandaj kullanılarak yapılan bu pansumanların altında vücudumuzda neler olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Gallerli bilim adamlarının üzerine çalıştıkları yeni fikir akıllı bandajlar ya da sargı bezleri. Swansea Üniversitesi araştırmacıları 3D yazıcıyla üretilmesi planlanan akıllı bandajlarda 5G kablosuz veri transferi kullanacak. Nano boyutta sensörlere sahip olacak sargı bezleri vücudunuzla ilgili bilgileri kablosuz veri aktarımı teknolojisiyle sizin ve doktorunuza bildirecek. Bu sayede doktorlar tedavi sürecinde ters giden bir şey olduğunda hemen müdahale edebilecekler ve tedavinin gidişatına göre farklı yönde önerilerde bulunabilecekler.

OKU ►  Anneler dikkat! Telefonla oynayan bebekler daha az uyuyor

Bilim adamları henüz projenin başında. Zira 5G kablosuz teknolojisini deneylerinde kullanacakları bir test merkezi kurmaları gerekiyor ve nano teknoloji uzmanlarının da bandajlarda kullanılacak sensörleri bitirmesi lazım.

Eğer bu teknoloji gündelik hayatımıza girerse artık doktorunuz evinizden size check up yapabilir.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox