Termobarik Harp Başlıklı Cirit Füzesi

Roketsan tarafından geliştirilen Cirit Füzesi’ne bir özellik daha eklendi Termobarik Harp Başlığı.

Güdümsüz roketler ve güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak için tasarlanan 2.75 Lazer Güdümlü Füze Cirit, düşük maliyetli ile benzerleri arasında dünyanın en iyisi. TSK dahil farklı ülkelerin ihtiyacına göre entegrasyon çalışmaları devam eden milli füzemiz Termobarik Harp Başlığı ile daha güçlü ve etkili hale gelmiştir. Milli savunma sanayi teknolojileri ve savunma sanayi şirketleri ile Türkiye artık dünyanın sayılı savaş teknolojilerine sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Roketsan Cirit

Termobarik Harp Başlıklı Cirit Füzesi nedir?

Yüksek yanıcılığa sahip harp başlığının patlamasıyla etkili menzil içinde kalan bölgede büyük bir basınç ve alev topu açığa çıkararak düşman hedeflerini imha ediyor.Tamamına yakın patlayıcı madde içeren Cirit termobarik harp başlığı hedefe yakın bir mesafede başlıktaki patlayıcı maddeyi etrafa yayıyor, yanma için ise ortamdaki havayı kullanıyor.

Şiddetli patlama basınç ve şok etkisi ve ölümcül sonuç;

Başlıktaki öncü patlama ile etrafa yayılan karışım ateşlenerek, çok şiddetli ve basınçlı şok dalgaları ortaya çıkararak patlama meydana getiriyor. Patlamanın şok etkisinden kurtulan olsa bile ortamda oksijen kalmadığından hedefteki bütün canlılar ölüyor.

OKU ►  Ares Vtol uçuş modülü, savaş teknolojisinde çığır açtı.

Kara, hava ve deniz platformlarından sabit ve hareketli olarak atılabilen Termobarik Harp Başlıklı Cirit Füzesi;

Bilindiği gibi TSK envanterine giren Türkiye’nin ilk “Milli” taarruz helikopteri T-129 ATAK Helikopteri’ nin ana mühimmatı olarak entegre edilmişti. TSK’nın yanı sıra farklı ülkelerin ihtiyacı kapsamında envanterde mevcut helikopterlere entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.

Özellikle meskun mahal ve mağara gibi kapalı ortamlarda kullanılacak olan Termobarik Harp Başlıklı Cirit Füzesi asimetrik harp çözümünde Türkiye’nin en etkin silahlarından birisi.

Cirit Termobarik harp başlığı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here