Üzgünüz. Artık tarayıcı değiştirmek izlenmenize engel değil

Date:

Tarayıcınız kim olduğunuzu ele veriyor

Bugünlerde internette herkes kim olduğunuzu biliyor. Yeni geliştirilen bir izleme tekniği sayesinde yakında daha fazlasını da biliyor olacaklar.

Pensilvanya’da bulunan bilgisayar bilimleri profesörü Yinzhi Cao çok sayıda web tarayıcısı üzerinde parmak izinizi çıkarmayı mümkün kılan bir metot açığa çıkardı. Üstelik oldukça isabetli bir oranda. Yani, internet ortamında sizi takip etmek isteyen herhangi biri (reklamcılar, kredi kartı firmaları, ya da web siteleri) Firefox’tan Chrome’a, sonra da Safari’ye geçiş yapmak gibi bir alışkanlığınız olsa da bunu yapabilecek.

Tarayıcı belirleme bilgisayarın donanımı ve yazılımına has özellikler setini tanımlamaya dayalı bir sistem. Bu bilgiler kullanılarak araştırmaya konu olan bilgisayar için bir ‘Parmakizi’ çıkartılabiliyor. Siz farkına varamayabilirsiniz fakat yüklemiş olduğunuz fontlardan ekran çözünürlüğüne kadar her şey bir araya getirilerek %91 oranında bir başarı oranı ile profilinizi çıkarmak için kulanılabiliyor.

Bu teknik vaktiyle tarayıcı değiştirerek etkisiz hale getiriliyordu. Firefox’tan Safari’ye zıplayıp, işinize devam edebiliyordunuz. Cao’nun yeni yaklaşımı dahilinde bu savunma yöntemi artık daha fazla çalışmıyor. Fakat henüz bu tekniği kullanan olup olmadığı bilinmiyor.

Daha da kötü olan şey, yüzde 99’luk bir başarı oranı daha önceki tekil-tarayıcı yaklaşımından daha da tutarlı olduğunu gösteriyor.

Cao, “Olumsuz açıdan bakıldığında insanlar özel reklamlar kullanmak suretiyle çapraz-tarayıcı takip sistemimizi kullanıcıların mahremiyetlerini ihlal etmek için kullanabilirler” dedi. “Çalışmamız senaryoyu daha da kötüleştiriyor çünkü kullanıcı tarayıcı değiştirdikten sonra bile  reklam firması kullanıcının ne yaptığını görebiliyor. Gizlilik suistimalinin üstesinden gelebilmek için düşmanımızı iyi tanımamız gerektiğine inanıyoruz.”

Söz konusu düşmanın şansına Cao bu kodu online ortamda yayınladı. Yine de bütünüyle berbat bir durum değil bu. Bu metodun çalıştığını biliyor olmak bilgisayar mühendislerinin buna karşı bir savunma geliştirmeleri için teşvik edici etken olabilir.

Peki metod nasıl çalışıyor? Kısaca söylemek gerekirse oldukça karmaşık. Makalede belirtildiğine göre “Temelde yöntemimiz bir çok yeni işletim sistemi ve donanım seviyesinde özellikleri, örneğin ekran kartları, işlemci ve yüklenmiş yazı alfabeleri, v.b.” “Tarayıcılara ilgili işletim sistemi ve donanım işlevselliklerine dayalı görevleri yerine getirmeleri için yönlendirerek bu özellikleri ortaya çıkarıyoruz.”

Tam olarak 36 görev. Bunu yapmak bir dakikadan az bir süre alıyor ve Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge, Opera gibi bir çok bilinen tarayıcı üzerinde başarıyla çalışıyor.

İnternet üzerinde dönen dolaplardan kurtulmak için ‘Tor tarayıcı’ kullanın.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...