Yürüyüş mü, koşu mu? Sizin için hangisi daha uygun?

Yürüyüş mü koşu mu daha faydalı? Eğer koşarsan daha çok ve çabuk kalori yakarsın! Bu yanlış.

Bilim insanlarının yürüyüş mü koşu mu daha faydalı şeklinde yaptığı deneysel bir araştırma sonuçlarına göre en ucuz ve en sağlıklı spor biçimi: Açık hava yürüyüşleri. Yapılan yeni bir araştırma, yaygın olarak bildiğimiz bir bilginin daha üzerini çiziyor: Eğer koşarsan daha çok ve çabuk kalori yakarsın! Bu yanlış. Çünkü bilim insanları 33 kişi üzerinde yaptığı uzun süren bir değerlendirme aşaması olan deneyin sonucunda, bu bilginin herkes için aynı etkiye kavuşmadığını ortaya koydu.

OKU ►  Uykusuzluk kilo aldırıyor!
Yürüyüş mü koşu mu daha faydalı? Koşarak  çok ve çabuk kalori yakmak yanlış.

Yürüyüş mü koşu mu daha faydalı bilimsel araştırmasında 20 dakikalık bir koşu bandı çalışması yapmaları için bazı deneyimli ve yeni spora başlayanlardan 33 koşucu (Çalışmayı yapan profesörler) deney grubuna dahil edildi. Katılımcılar, vücutlarının ne kadar oksijen kullandığını ölçen maskeler taktı ve beş farklı yürüyüş ve koşu hızında spor yapmayı denediler. Bu önlemle (maske), koşu bandında spor yapan kişilerin doğal olarak koşarken oksijeni en etkili şekilde kullanmaları sağlandı. Sonuçlar, Uluslararası Egzersiz Bilimleri Dergisinde, Brigham Young Üniversitesi profesörlerinin çalışmaya denek olduğu bilim insanları tarafından yayınlandı. Jared Ward, 2016 Olimpiyatları’ nda maratonu altıncı sırada tamamlarken, Iain Hunter ABD Atletizm Sektörü’ nde danışman olarak görev yapıyordu.

OKU ►  Yeşil yapraklı sınıfına hangi bitkiler girer ve ne gibi faydaları var

Katılımcıların 19′ u haftada en az 20 km ortalama koşuyor, geri kalan 14′ ü haftada 5 km bile yürümüyordu. Ayaklarını yere vururken sesli sinyal veren bir metronom kullanarak beş farklı hız seviyesinde adımlar attılar. Bu sonuçlara göre, deneyimli ve daha deneyimsiz sporcuların farklı hız seviyelerinde farklı yağ yakım yüzdeleri ve kalp hızları ölçüldü. (Ortalama yaş değerlendirmesi yapılmış ve ihmal edilmemiştir)

OKU ►  Alto’s Adventure’ın yapımcıları yeni bir kaykay oyunu geliştiriyor

Yürüyüş mü koşu mu daha faydalı? Tempolu yürüyüşü tercih edin

Araştırmanın sonuçlarına göre, koşu yapan deneklerin üçte birinin aslında hızlı tempoda yürüyüşe elverişli, koşu yapmaya elverişsiz bir grafiği çıktı. Deneyimli olmalarının vücutlarına ekstra bir faydası olmadığı aksine kalp ve damar faaliyetlerini kısıtlayıcı etkileri olduğu görüldü. Bir diğer grup olan deneyimsiz sporcuların olduğu denek grubunda, günde 5 km kadar yürüyüş yapan kişilerin kapasiteleri ölçüldü. Buna göre ise, deneklerin dörtte üçünün vücut analizleri aslında günde 30 km kadar hızlı tempoda yürüyüş ya da 20 km koşu yapma kapasitesine sahip.

OKU ►  Bilgisayar oyunlarını aratmayan Drone’lu Parkur videosu

Bedeninizi dinleyin

“Sonuçlar şaşırtıcı olsa da asıl şaşırtıcı olan bu zamana kadar spor salonlarında ve toplumda daha iyi spor yapmış olmak için koşu yapılması gerektiği düşüncesinin aşılanmış olması” diyor araştırma denetmeni. Bu yüzden kişinin zihnini ve kendi bedenini doğru tanıması ve kendine uygun yürüyüş ya da koşu aktivitelerine yöneliyor olması doğru. Daha çabuk sonuç almaya yönelik hızlı koşu yapayım düşüncesi aklınızı esir almasın. Sonuç olarak kalp ve damar rahatsızlıkları başta olmak üzere küçük ve büyük sakatlıklar yaşamanız içten bile değil. 

OKU ►  Yürüme biçimine dayalı şifreleme tekniği

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay on op - Ge the daily news in your inbox