Stres’in vücudunuza iyi geldiğini söylesek?

Date:

Ölçülü stres bağışıklık sistemini düzenliyor

Stres deyince aklımıza hep bizi sıkıntıya sokan durumlar gelir. İster istemez içinden çıkılamayan ve bizi belirsizliğe götüren durumlardır bunlar beynimizin algılamasına göre. Stres vücudumuzda üretilmesiyle birlikte bizi o an içinde bulunduğumuz ortamdan soyutlayarak oldukça yüksek seviyede endişe ve hatta anksiyeteye sürükleyebilir. Bazen stresimizi, yaptığımız yanlış davranışlara yönelten suçlu ilan ederiz. Ancak; Ölçülü stres bağışıklık sistemini düzenliyor.Ölçülü stres bağışıklık sistemini düzenliyor

Yüksek stres seviyesi sonucu bir takım rahatsızlıklar da baş gösterebiliyor. En basiti baş ağrısı olmak üzere, zona, mide krampları, migren atakları, kalp spazmları ve hatta daha ileri gidecek olursa kalp krizi…Ölçülü stres bağışıklık sistemini düzenliyor

Peki ya size stresin belli bir seviyeye kadar vücudunuza faydası olduğunu söylesek?
Ölçüyü abartmazsak eğer stresin kalp, damar ve sinir stresini güçlendirdiği bilim insanlarının yaptığı deneyler sonucu ortaya çıkarıldı.

Nasıl oluyor derseniz, stres bu organları ve vücudu daha dirençli hale getiriyor. Bir aşı gibi düşünebilirsiniz. Vücudu kendinden daha yüksek seviyede strese hazırlamak için gelen küçük artçı stresler. Yine yapılan araştırmalarda, daha önce kalp spazmı geçirmeden direk olarak kalp krizi geçirmiş kişilerin yaşama oranı diğerlerine göre daha düşük. Maç esnasında oldukça sağlıklı ve kondisyonu sağlam olarak düşündüğümüz futbolcu ve basketçilerin ani kalp krizi ölümlerinin altında da bu sebep yatıyor.

Yani dememiz o ki ölçülü stresin vücudun bağışıklık sistemini koruyucu etkisi var. Stresle karşılaşan vücut böbrek üstü bezlerinin kabuk kısmında salgılanan kortizon hormonunun daha da hızlı bir biçimde salgılanmasını sağlıyor. Bu da kişiyi grip, soğuk algınlıkları, alerji ve egzamadan koruyucu özelliğe sahip. Kronik ve uzun süren anksiyetenin de etkilerinin bulunduğu stresin anoraksiya ve alzheimer hastalıklarına sebep olduğunu biliyoruz Ancak ölçülü stres yapacağımız işlerde daha iyi karar vermemizi ve sağlıklı kararlar almamıza yardımcı oluyor. Ayrıca yemek alışkanlıklarımızı iç güdüsel olarak sağlamlaştırmamıza ve hafızamızı güçlendirmemize yarıyor.

Leave A Reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Paylaş

Popular

More like this
Related

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım

Permolit Boya’dan Uzun Ömürlü Sağlam Yalıtım Akçalı Boya ve Kimya...

Kara Cuma (Black Friday) çılgınlığı nedir?

Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında...

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir?

BitCoin Nedir? CryptoCurrency Kripto Para Nedir? Bitcoin nedir, Kripto para...

iPhone 8’deki FACE ID özelliği sınırları zorluyor!

iPhone 8’deki Face ID fonksiyonları herkesi şaşırttı Son zamanlarda gündemimizden...